Wywiad z trenerem drugiej drużyny Pawłem Mędygrałem.
Poniżej przedstawiamy wywiad z Pawłem Mędygrałem trenerem rezerw Błonianki Błonie!
Bloniak23: Paweł, od samego początku Twojej przygody z piłką jesteś związany z Błonianką, jak to się stało że zostałeś trenerem drugiej drużyny seniorów?
Trener Paweł Medygrał: Witam, od sezonu 2011/2012 ponownie utworzono rezerwy w naszym klubie. Ja w tym czasie kończyłem jeszcze szkołę, więc często nie byłem dostępny na mecze. W sezonie 13/14 byłem już na każdym i w tym sezonie wywalczyliśmy awans do A-Klasy. W popularnej „serie A” na jesieni mieliśmy niezłe wyniki. Zaś na wiosnę zaczęło się coś psuć. Były problemy z zebraniem składu na mecz, na jeden nawet nie pojechaliśmy. I wtedy zacząłem pomagać w sprawach organizacyjnych zespołu. Ostatecznie zajęliśmy 10 miejsce na 16 drużyn. Od sezonu 15/16 coraz bardziej angażowałem się w pomoc przy drużynie (treningi, dobór składu itp.), by w połowie sezonu tj. od zimy 2016 samodzielnie przejąć zespół. Aktualnie prowadzę także treningi z grupą naborową, czyli rocznikiem 2010 i młodszymi.
Jak układa się Twoja współpraca z zarządem klubu?
Współpracę z zarządem oceniam doskonale. Z większością chłopaków z zarządu znam się jeszcze z boiska, ponieważ to byli zawodnicy naszego klubu. A i z tymi, którzy nie grali też się dobrze dogaduję. W tym miejscu chciałem podziękować za wkład w rozwój klubu, który jest doskonale widoczny na każdym kroku. Zmieniło się postrzeganie Błonianki przez osoby postronne!
Grający trener, często ma sporo problemów jeśli chodzi o prowadzenie drużyny. Jak to wygląda z Twojej perspektywy?
Z różnych stron słyszę: „trener powinien być na ławce”, „albo trenowanie albo granie” itp. Ja uważam, że dopóki jestem w stanie dawać coś drużynie na boisku i będę w stanie łączyć te dwie funkcję to będę grającym trenerem. Aczkolwiek jest mi ciężko, bo to moja pierwsza drużyna, którą prowadzę samodzielnie jako trener i nie zdawałem sobie sprawy ile to wymaga czasu, przygotowywania się i poświęcenia. A dodatkowo praca z seniorami jest trudniejsza niż z młodymi zawodnikami.
Trenerze kim są zawodnicy, którzy reprezentują barwy rezerw Błonianki i na kogo w przyszłości zamierzasz stawiać jeśli chodzi o kadrę?
Zawodnicy reprezentujący drużynę Błonianki II to w 100% chłopaki z Błonia! Mamy u siebie w drużynie sporo młodzieży. Dodam jako ciekawostkę, że tylko w poprzednim sezonie w naszej drużynie wystąpiło 15 młodzieżowców! W tym sezonie mamy ich trochę mniej, bo niektórzy stracili już ten status, zaś inni przestali trenować lub zmienili klub. Jak powszechnie wiadomo młodzież bez doświadczenia starszych nie da rady. Tu też mamy zawodników zasłużonych dla naszego klubu, jak chociażby (nie boję się tego powiedzieć) żywa legenda klubu Mariusz „Gajos” Gajewski, znany na całym piłkarskim Mazowszu czy będący wychowankiem i grającym od kilkunastu lat w naszych barwach Kamil Wójcik. To ich młodzi zawodnicy powinni podpatrywać i na nich się wzorować na boisku i poza nim.
Jak to bywa w niskich ligach trener musi grać tymi zawodnikami, których ma dostępnych. Czyli, którzy przyjdą i powiedzą, że chcą reprezentować barwy Błonianki. Stosując się przy tym do pewnych swoich zasad, których nauczyli mnie moi wcześniejsi trenerzy. Nie wystarczy wyrazić zainteresowania i już. Trzeba to pokazać swoim zachowaniem i chęcią funkcjonowania w tej drużynie. Obowiązują pewne zasady i trzeba się do nich dostosować, a nie próbować narzucić swoje. Podobnie jeśli ktoś trenuje regularnie, a na boisku nie daje drużynie pewności, spokoju czy innych walorów, to musi czekać na swoją szansę, bo na pewno ją dostanie. Jedni wcześniej, inni później. Od kiedy zająłem się trenowaniem przez drużynę rezerw Błonianki przewinęło się około 50! Widać jaka to ogromna liczba. Niestety nie każdemu się podobały panujące zasady lub po prostu nie dał rady ciężko pracować na swoją szansę i moje zaufanie.
W pierwszej kolejce rundy rewanżowej pokonaliście ostatnią drużynę w tabeli 2-0 ( dwie bramki strzelił Kamil Wójcik ). Powiedz jak wyglądały przygotowania rezerw do rundy rewanżowej i jakie są cele drużyny?
Przygotowania rozpoczęliśmy w połowie stycznia. Niestety aż do marca nie mieliśmy dostępu do boiska. Trenowaliśmy 3x w tygodniu- raz sala i dwa razy siłownia. Chciałbym tutaj podziękować współpracującej z klubem siłowni Gym-Slim za udostępnienie swojego sprzętu oraz zagwarantowanie nam instruktorki do zajęć fitness! Rozegraliśmy w okresie przygotowawczym 5 meczy kontrolnych, z których tylko spotkanie z RKS Okęcie wygraliśmy. Pozostałe 4 przegraliśmy, ale sparingi są po to, żeby próbować w nich różnych wariantów i każdemu dać czas na pokazanie swoich umiejętności. Bilans bramkowy tych 5 meczy to 7-19.
Celem naszej drużyny jest ogrywanie młodzieży w piłce seniorskiej, zapewnienie sobie ligowego bytu wcześniej niż w ostatnim meczu sezonu oraz czerpanie z gry jak najwięcej radości. Bo wszyscy, którzy grają w Błoniance II po to trenują i występują w jej barwach!
Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w lidze.
Dziękuję.
Ps. Mam nadzieję że ten wywiad zapoczątkuje serię rozmów z różnymi ludźmi związanymi w klubem Błonianka Błonie, tak żebyśmy poznali lepiej funkcjonowanie klubu na jego stulecie.
Komentarze