Napisali o Nas

Spis treści:

#1. Jerzy Engel trenerem RKS Błonie

#2. Historia Piłki Nożnej Klubu Sportowego "Błonianka"

#3. Historia zakładowego ruchu sportowego

Jerzy Engel trenerem RKS Błonie.

"(...)W czerwcu 1977 roku otrzymałem ofertę pracy w RKS Błonie. Zespół był w większości złożony z warszawskich zawodników, którzy dojeżdżali do Błonia kolejką, podobnie jak ja. Taką atmosferę, jaka panowała wówczas w Błoniu, byłoby trudno gdziekolwiek powtórzyć. Było bardzo rodzinnie. Pamiętam, jak podczas pierwszego spotkania z działaczami, przy suto zastawionym stole, przyznałem otwarcie, że najbardziej lubię swojską kaszankę i biały serek. Od tamtej pory, zawsze pod koniec tygodnia, była przygotowana dla mnie paczuszka z tymi delicjami. Oczywiście własnej roboty.
Wtedy Błonie słynęło z najlepszej murawy w całym warszawskim okręgu. Takiego boiska mogły pozazdrościć - i zazdrościły - inne kluby. Rzeczywiście dbano o tę płytę z nadzwyczajną starannością. A poza tym były tam, pierwsze w tym regionie, bramki, tak zwane prostokątne. Piłka wpadała długo do siatki, co stanowiło dodatkową frajdę dla zdobywców goli.
Przyszedłem do trzecioligowców z Błonia w bardzo trudnym dla nich momencie. Borykali się z wieloma trudnościami, zmieniali się co chwila trenerzy(...) Jeszcze przepracowałem zimowe przygotowania z Błoniem, ale już wiosną '78 zjawiłem się ponownie na Konwiktorskiej. Przyznaję, iż opuszczałem Błonie z olbrzymim żalem. Szedłem na niepewne(...)"

Maciej Polkowski, Jerzy Engel. ENGEL. Futbol na tak. Wyd. Dolnośląskie, Wrocław 2001, str.36-37

Historia Piłki Nożnej Klubu Sportowego "Błonianka".

Poniższa broszurka została wydana w 1992 roku z okazji jubileuszu 75-lecia Klubu Sportowego Błonianka. 36-cio stronicowa książeczka przybliżyła historię piłki nożnej w Błoniu.

Historia zakładowego ruchu sportowego

Fragment książki autorstwa Jerzego Bezpałko, w której przedstawiona została historia Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych MERA-BŁONIE. Znalazło się w niej miejsce także dla RKS Błonie, którego ZMP były wieloletnim patronem.

Jerzy Bezpałko. Historia zakładowego ruchu sportowego. [w:] Historia Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych MERA-BŁONIE 1953-2003. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błońskiej, Błonie 2010, str. 168-174.