Spadki i awanse w IV lidze w sezonie 2018-19

Już za niespełna dwa tygodnie rozpoczną się zmagania w IV lidze. "Piłka na Mazowszu" przedstawia najważniejsze informacje dotyczące spadków i awansów związanych z tą klasą rozgrywkową.

Podobnie jak to miało miejsce w sezonie 2017-18, zwycięzcy obydwu grup IV ligi na koniec sezonu 2018-19 zagrają baraż o awans do III ligi.

W związku z faktem, iż w lidze okręgowej przywrócone zostały baraże o awans do IV ligi pomiędzy wicemistrzami wszystkich grup, więcej drużyn na koniec sezonu 2018-19 opuści czwartą ligę.

W najbardziej optymistycznym wariancie, w którym wszystkie zespoły z województwa mazowieckiego utrzymują się w III lidze (lub jeden z nich awansuje do II ligi), z każdej z grup IV ligi spadną zespoły z miejsc 13-16, a więc po cztery ostatnie. Ośmiu spadkowiczów i jeden zespół, który awansuje do III ligi zrobią w ten sposób miejsce dla dziewięciu beniaminków (6 zwycięzców Lig Okręgowych i trzech zwycięzców meczów barażowych).

W skrajnie pesymistycznym przypadku (którego prawdopodobieństwo wynosi mniej niż 0,001 %) z IV ligi spadną drużyny z miejsc 10-16, a zespoły z miejsc nr 9 zagrają baraż o utrzymanie. Aby tak się stało, musiałby zdarzyć się wręcz nieprawdopodobny scenariusz - z II ligi do trzeciej spadają cztery zespoły z któregoś z trzech województw (mazowieckie, łódzkie, warmińsko-mazurskie; a więc cztery drużyny spośród następujących: Znicz Pruszków, Widzew Łódź, Olimpia Elbląg, GKS Bełchatów, Pogoń Siedlce, Radomiak Radom), co spowodowałoby, że z grupy I trzeciej ligi musiałoby spaść aż siedem zespołów. Miejsca spadkowe w III lidze musiałyby zająć następujące zespoły: Legionovia Legionowo, Polonia Warszawa, Legia II Warszawa, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Broń Radom, Ursus Warszawa, Victoria Sulejówek.

Realnie oceniając sytuację należy spodziewać się, że oprócz miejsc nr 13-16 w IV lidze, które na pewno oznaczać będą degradację, zagrożone będą miejsca nr 12 i być może nr 11, jeśli mazowieckie zespoły w III lidze będą spisywać się w sezonie 2018-19 bardzo słabo.

opracowano na podstawie reguluaminu MZPN na sezon 2018-19

Źródło: pilkanamazowszu.pl