Jak będzie wyglądała czwarta liga?

Zazwyczaj teksty innych portali zajmujących się piłką nożną na Mazowszu "Piłka na Mazowszu" pozostawia bez komentarza, bo też i komentarza nie wymagają. Wpis o tym, jak zdaniem portalu mazowieckapilka.pl będzie wyglądała w przyszłym sezonie IV liga (podział na grupy) wymaga już jednak drobnej naprawy.

Oto powiem autor opracowania uznał, że w grupie północnej znajdą się takie ekipy jak Promnik Łaskarzew, Start Otwock, zwycięzca barażu Orzeł Unin/Sokół Serock... Coś tu jednak nie gra. Dlaczego zespoły np. z Raciąża, Mławy czy Przasnysza (jeśli nie awansuje) miałby jechać do Łaskarzewa, a nie na przykład do Sulejówka, do którego mają 60-70 km bliżej? Autor najzwyczajniej w świecie chyba uznał, że jak ktoś jest w danej grupie, to na pewno będzie w tej grupie w następnym sezonie, co jest oczywistą nieprawdą. Choć większość drużyn została zamieszczona poprawnie, autor nie ustrzegł się błędów.
Biorąc pod uwagę aktualne tabele rozgrywek, można ustalić kilka pewnych kwestii:
1)W grupie południowej na pewno znalazłyby się ekipy z okręgu radomskiego, a więc Orzeł Wierzbica, Szydłowianka Szydłowiec, Broń Radom, Pilica Białobrzegi, Oskar Przysucha, Energia Kozienice i Proch Pionki (łącznie siedem drużyn).
2)W grupie północnej na pewno znalazłyby się zespoły z okręgu płockiego i ciechanowsko-ostrołęckiego, a więc: Ostrovia Ostrów Mazowiecka, Mławianka Mława, Tęcza Łyse, Wisła II Płock, Błękitni Raciąż, Bzura Chodaków, Kasztelan Sierpc (łącznie siedem drużyn)
Stan: siedem miejsc w grupie północnej i siedem miejsc w grupie południowej zostało zajętych.
1)Ze względu na położenie do grupy południowej trafiłyby Promnik Łaskarzew, Mszczonowianka Mszczonów i Pogoń Grodzisk Mazowiecki (trzy zespoły)
2)Ze względu na położenie do grupy północnej trafiłyby Bug Wyszków, Huragan Wołomin i Podlasie Sokołów Podlaski
Stan: dziesięć miejsc w jednej i drugiej grupie zajętych.
W dalszej części zaczyna się już lekka kombinacja. Wbrew sugestiom portalu mazowieckapilka.pl gdyby to dziś zakończyły się rozgrywki, ewentualny awans KS Konstancin do III ligi nie miałby znaczenia w kontekście utrzymania Wilgi Garwolin. Zespół z Garwolina w takiej sytuacji rozgrywałby baraż o utrzymanie z MKS Ciechanów (no chyba, że nagle MZPN wpadnie na jakiś inny pomysł). A oto kilka hipotetycznych sytuacji wynikających z wyników barażu:
1)Do trzeciej ligi wchodzi KS Konstancin, baraż o utrzymanie wygrywa MKS Ciechanów, baraże o awans wygrywają Sona, Delta i Sokół Serock. Wówczas do grupy północnej trafiłyby: Sokół Serock, Delta Słupno, Sona Nowe Miasto, MKS Ciechanów i MKS Przasnysz. Do obsadzenia zostałyby trzy miejsca, które najprawdopodobniej zajęłyby KS Łomianki, Mazovia Mińsk Mazowiecki i Ożarowianka Ożarów Mazowiecki. Pozostałe zespoły (Start Otwock, Mazur Karczew, UMKS Piaseczno, Błonianka Błonie, Sparta Jazgarzew, Znicz II Pruszków, Hutnik Warszawa i Victoria Sulejówek) trafiłyby do grupy południowej.
2)W przypadku zwycięstwa w barażu zespołu MKS Przasnysz, Wilgi Garwolin, Orła Unin, Perły Złotokłos i LKS Promna sprawa nieco bardziej się komplikuje. Do wymienionych wcześniej dziesięciu drużyn grupy południowej dołączyłyby bowiem na pewno Wilga Garwolin, Orzeł Unin i LKS Promna, do obsadzenia pozostałoby pięć miejsc. W grupie północnej musiałyby zagrać w takiej sytuacji zapewne Victoria Sulejówek, Hutnik Warszawa, Znicz II Pruszków, Błonianka Błonie i... ktoś z szóstki: KS Konstancin, Sparta Jazgarzew, UMKS Piaseczno, Mazur Karczew, Start Otwock i Perła Złotokłos (pozostała piątka trafiłaby do grupy południowej). Najbardziej prawdopodobny jest udział Startu w grupie północnej, ale możliwe również, że do grupy północnej wówczas MZPN zesłałby Pogoń Grodzisk Mazowiecki.
* * *
Możliwości jest więc wiele i prawdopodobnie czekają nas przenosiny kilku zespołów z grupy południowej do północnej (ze względu na to, że prawdopodobnie większość spadkowiczów z III ligi trafi do grupy południowej). Na dziś podział grup w sezonie 2015-16 (uwzględniając najbardziej prawdopodobny wynik barażów) wyglądałby wg "Piłki na Mazowszu" następująco:
Grupa południowa:Orzeł Wierzbica, Szydłowianka Szydłowiec, Broń Radom, Pilica Białobrzegi, Oskar Przysucha, Energia Kozienice, Proch Pionki, Promnik Łaskarzew, Mszczonowianka Mszczonów, Pogoń Grodzisk Mazowiecki, LKS Promna, Sparta Jazgarzew, UMKS Piaseczno, Mazur Karczew, Start Otwock, Hutnik Warszawa, Znicz II Pruszków,Błonianka Błonie
Grupa północna:Ostrovia Ostrów Mazowiecka, Mławianka Mława, Tęcza Łyse, Wisła II Płock, Błękitni Raciąż, Bzura Chodaków, Kasztelan Sierpc, Bug Wyszków, Huragan Wołomin, Podlasie Sokołów Podlaski, KS Łomianki, Mazovia Mińsk Mazowiecki, Ożarowianka Ożarów Mazowiecki, MKS Przasnysz, MKS Ciechanów, Sona Nowe Miasto, Sokół Serock,Victoria Sulejówek
W przypadku podkreślonych zespołów najbardziej możliwy odwrotny przydział, czyli Victoria w grupie południowej, Błonianka w północnej.
Źródło: www.newsypilkanamazowszu.blogspot.com