Szczegółowe zasady spadków i awansów w IV lidze!
Sezon 2016-17 jest sezonem przejściowym w mazowieckiej IV lidze. Grupy wyjątkowo liczą po 20 zespołów. W kolejnym liczba drużyn w każdej grupie będzie liczyć szesnaście - o ile MZPN nagle nie dokona powiększenia lig. Oznacza to, że sporo drużyn będzie musiała opuścić IV lige w czerwcu 2017 roku.

1) Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada, że nikt nie spadnie z III ligi (okręg mazowiecki) do IV ligi. Gdyby taka sytuacja miała miejsce, wówczas do ligi okręgowej spadną zespoły, które w końcowych tabelach zajmą miejsca 15-20, zaś drużyny z miejsc czternastych zagrają baraż o utrzymanie.Innymi słowy na pewno z czwartej ligi spadnie po sześć najsłabszych ekip z każdej grupy+ jedna z miejsca czternastego.
2. Najbardziej pesymistyczny scenariusz może zdarzyć się w sytuacji, gdyz III ligi spadną wszystkie ekipy z mazowieckiego okręgu - a więc Ursus Warszawa, Legia II Warszawa, Świt Nowy Dwór Mazowiecki i Huragan Wołomin. Taka sytuacja jest możliwa, bowiem III liga zostanie zmniejszona do 16 zespołów, a więc co najmniej pięć drużyn spadnie do IV ligi. Może się jednak zdarzyć i tak, że żadna z wymienionych drużyn nie zakończy rozgrywek w strefie spadkowej.
Gdyby zaistniał pesymistyczny scenariusz w III lidze, wówczas IV ligę opuściłyby zespoły z miejsc 13-20, a drużyny z 12 miejsc rozegrałyby mecze barażowe o pozostanie w tej klasie rozgrywkowej.Oznacza to, że pierwszym stuprocentowo bezpiecznym miejscem w końcowej tabeli sezonu 2016-17 jest miejsce jedenaste.
3) IV liga w sezonie 2017-18 wyglądać będzie następująco: 6 beniaminków+26 pozostałych drużyn (ewentualni spadkowicze z III ligi + zespoły najwyżej sklasyfikowane w IV lidze w poprzednim sezonie)
4) Podobnie jak w poprzednim sezonie, w czerwcu 2017 roku do III ligi awansuje tylko jeden zespół z Mazowsza. Będzie to zwycięzca barażu pomiędzy najlepszym zespołem grupy południowej i północnej.
Źródło: newsypilkanamazowszu.blogspot.com